За деца на възраст между 4 и 12 години
на курса10 седмици, по веднъж в седмицата
на всяка срещаЕдин астрономически час

Теодора Тончева
Образование и квалификация:
Бакалавър „Английска филология“ в ПУ „Паисий Хилендарски“ с педагогически профил
Магистър – психолог „Детска и юношеска психология“ в Бургаски свободен университет.
Област на професионална компетентност:
Психологично консултиране, Себепознание и развитие
Други специалности и специализации:
- Психодрама за деца към ИнтерПлей Интернешънъл – Институт за хуманистична психотерапия за деца – Ориентиран към действието, преживелищен метод, който позволява на децата да изразяват вътрешния си свят чрез символите на играта. Работа под супервизия.
- Майндфулнес за деца 7 – 11 години към Youth Mindfulness - програма, призната от Университета в Единбург и Университета в Глазгоу като значително допринасяща за увеличаване позитивните преживявания на децата, включващо подобряване на съня, концентрацията, намаляване на стреса, положително влияние върху самоефективността и взаимоотношенията.
- Майндфулнес за младежи 12 - 21 години, Soma Programme, към Youth Mindfulness
- Преминато Обучение по Психосоматика към AnalysingMinds.
- Преминато обучение Теоретико – приложна рамка на привързаността за деца между 2 – 17 години, към Institute of child psychology.
Психологичен център "Хибара" предлага психодрама за деца на възраст между 4 и 12 години, по метода на Алфонс Айхингер.
Психодрамата е техника подходяща както за групова, така и за индивидуална терапия.
Децата се разпределят в групи, състоящи се от 4 до 6 участника, близки по възраст, и продължават минимум 10 седмици. Сесиите се провеждат един път седмично и продължават един час.
Продължителността на индивидуалните психодраматични сесии е 50 минути като броят им се определя от желанието на клиента и спецификата на проблема.
Разработена от Джейкъб Морено, психодрамата представлява терапевтичен процес, включващ разиграването на определени роли и драматични моменти в проблемни или конфликтни ситуации в ежедневния живот на децата.
Основният инструмент, който се използва в психодраматичната терапевтична работа, е естествената детска креативност и въображение. Децата получават възможност да разиграват конфликтни ситуации, да упражняват избора си, да освобождават стреса и развиват автономност. Учат се да експериментират в различни роли без ограничение, свободно да изразяват своите емоции, да разпознават чуждите преживявания, да отстояват себе си и изследват взаимодействието си с другите.
Отношенията с връстниците, в контекста на груповата работа, предоставят възможност за развиване на социално – емоционалните компетентности и когнитивни умения. Освен това, комуникацията между децата ги подпомага в това да се научат да изразяват индивидуалността си, да заявяват нуждите и намеренията си и същевременно да се споразумяват относно правила и норми и сътрудничат при избора на общ сценарий.
Този вид терапия използва символната игра. Тя не представлява единствено абстрактното репрезентиране на конкретен конфликт, задача или проблем, пред които е изправено детето, но включва и неговото активно преодоляване и разрешаване. Детето се преживява като активен създател на собствената си жизнена ситуация. Психодрамата за деца цели събуждането на спонтанността и креативността на детето и в случаите, когато те са ограничени или потиснати, спомага за тяхното съживяване и развитие.
Преди груповата работа е необходима консултативна беседа с родителите за изясняване динамиката на семейната система, заявката за терапия, презентиране на метода, продължителност и обсъждане на желаните резултати.
За допълнителни въпроси и контакт:
Теодора Тончева, детски психолог към Психологичен център „Хибара“
Тел. 0895 627 672